Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

9 csapda, amibe a kezdő kertész beleeshet

Itt a tavasz, mindenki vadul tervezi a kertet, a virágokat, zöldségágyásokat. Március elején még úgy érzi az ember, hogy "na majd idén" mindent tökéletesen fog csinálni, és a kopár kis udvart színpompás dzsungellé fejleszti. Aztán kiderül, hogy a siker nem feltétlenül a ráfordított időn és izomerőn múlik, vannak ezeken túlmutató szempontok, amelyeket muszáj figyelembe venni. A neten olvastam egy tanulságos összeállítást erről, lefordítottam és kiegészítettem hazai infókkal.

túlöntözés tápoldatozás NPK-arány trágyázás tájjellegű zöldségek és gyümölcsök őshonos zöldségek és gyümölcsök invazív növények ágyások kialakítása kártékony kerti rovarok

Forrás: Carley Jane/Flickr

1. Nem szabad túlöntözni
A legtöbb kezdő kertész úgy hiszi, hogy minél több vizet ad a növényeknek, annál jobban fognak nőni. Ez azonban korántsem stimmel, sőt, néha az ellenkezője igaz. Figyelnünk kell a növényeket, kiismerni a vízigényüket, és tízig számolni, mielőtt a slagért nyúlunk. Lehet, hogy azért pusztult ki valamelyik virágod, mert naponta öntözted?

2. Fogjuk vissza a trágyázást és tápoldatozást
Itt sem feltétlenül igaz a több = jobb szemlélet. Érdemes elolvasni a különféle tápok és trágyák leírásait, nem mind jó általános felhasználásra, és a növényeinknek is lehetnek egyedi igényei, talajtól, életciklustól, fejlettségtől függően. Ha például a rózsák túl sok nitrogénben dús tápot kapnak, gyönyörű levelekkel hálálják meg -- csak virágot nem hoznak. (A növény zöld részének növekedéséhez nitrogén kell, a terméshez és virághoz pedig foszfor és kálium, tehát a táp dobozán feltüntetett NPK-arányt kell nézni.)

3. Ne ültessünk nem őshonos fajokat
Lehet az interneten különleges magokat rendelni, és hónapokig kínlódni a hajtatásukkal, kiültetésükkel, de értelmetlen. Ráadásul sok pénzbe és energiába kerül, és elveszi az ember kedvét a folytatástól. Inkább a helyi faiskolában, piacon kell körülnézni, kérdezősködni. Tipp: tájjellegű zöldséget és gyümölcsöt hazai génbankból érdemes rendelni. Itt egy régebbi lista a Tudatos Vásárlók oldalán. A tápiószelei Növényi Diverzitás Központtól is lehet magokat rendelni, de sajnos ez idén már lezárult, viszont az úgynevezett magfogási segédletek hasznos olvasmányok a termesztési fortélyokról. Magbörzékről a Facebook-oldalukon is informálnak.

4. Nem szabad elsiklani a környezeti adottságok fölött
Magyarország nem túl nagy, mégis változatos a talaj összetétele, a napfény- és csapadék eloszlása. A leghasznosabb, ha átkukucskálunk a szomszédba: ami ott megterem, az nálunk is megmarad. Számos hasznos talajtérképet lehet találni itt. Ami a napfényes órák számát és a csapadékmennyiség eloszlását illeti, valamelyik közösségi meteorológiai oldalon érdemes keresni egy olyan addatszolgáltatót, aki közel van a lakóhelyünkhöz, és kérni tőle egy összesítést az elmúlt 3-4 évre vonatkozólag. A talaj kémhatását egyszerű módszerrel is be lehet lőni az ecet-szódabika-teszttel.

túlöntözés tápoldatozás NPK-arány trágyázás tájjellegű zöldségek és gyümölcsök őshonos zöldségek és gyümölcsök invazív növények ágyások kialakítása kártékony kerti rovarok

5. Óvakodjunk az invazív növényektől
Ha az ember olyat olvas a növénykatalógusban, mint "Gyorsan fejlődő", "Könnyen meghonosodó", "Nem igényel gondozást", "Rendkívül ellenálló", akkor készüljön arra, hogy az a növény neki is ellent fog állni, és néhány hónap alatt leigázza a kertet, kitúrva a régi növényeket. Milyen csodás látvány a virágzó gyöngyvirágszőnyeg -- leszámítva, hogy a növény minden része mérgező, tehát kisgyerekeseknek eszébe ne jusson ilyet ültetni. A szép, de gonoszul terjedő növényekről írtam itt.

6. Tilos minden rovart kiirtani
A kezdő kertész számára csak a döglött bogár a jó bogár. Pedig a kert egészségéhez a rovarok is hozzátartoznak: egy steril kertbe a méhek és más beporzók sem jönnek (vagy ha jönnek, elpusztulnak). Meg kell tanulnunk egyensúlyt kialakítani a hasznos és káros rovarok között, elvégre a kert az ő otthonuk. Felmérések szerint a kertünkben élő rovarok, bogarak, férgek és hernyók legfeljebb 5 százaléka kártékony.

7. Ne ültessük túl sűrűn a növényeket
A magok és palánták csomagolásán feltüntetik, hogy milyen távolságra kell vetni vagy ültetni azokat. Sajnos, amikor elkapja az embert az ültetőgép szíja, akkor hajlamosak vagyunk mindenhova kettő-hárommal többet vetni, "mert úgy dúsabb lesz az ágyás". De a növényeknek szükségük van friss levegőre, szellőzésre a levelek között. A túl sűrű ültetéssel megfosztjuk őket a szükséges mennyiségű napfénytől is. A túlültetés stresszeli a növényeket, ami miatt hajlamosak lesznek a megbetegedésekre.

8. Nem szabad elhanyagolni a gyomlálást
Akár kapával, akár kézzel, a gyomokat ki kell szedegetni a haszonnövények közül. Méghozzá azelőtt, hogy magot hoznának. Mulcsozással vagy más talajtakaróval lehet enyhíteni a gyomosodás mértékét, de teljesen nem lesz gyommentes a kertünk -- már amennyiben tartjuk magunkat ahhoz, hogy nem használunk vegyszereket. Egyébként pedig nincs ingyenebéd: valamennyire minden kertet gondozni kell.

9. Megfelelően kell kialakítani az ágyásokat
Aki úgy tervezi az ágyások kialakítását, hogy "majd azon az elöregedett pázsitos részen elterítek egy kis friss földet, és bevetem magokkal", az készüljön a káoszra. Ettől a módszertől ugyanis a gyomok fognak életre kapni, és átfúrva magukat az új talajrétegen szépen kiszorítják a frissen vetett növényeket. A leendő ágyások helyét muszáj felásni és megtisztítani a korábbi növényzettől. De ezeket az órákat később duplán fogjuk visszakapni, mert az új, rendezett ágyásban kevesebbet kell kapálnunk.

7 Tovább

5 házi gyógytipp éjszakai térdfájás ellen

A tartós enyhe idő hatására egyre többen kezdenek sportolni, pláne, hogy közelednek a városi futóversenyek.  Ám a télen nem használt "futómű" megszenvedi az első edzéseket, különösen, hogy a téli mackóháj miatt még súlyosabbak vagyunk. A nem megfelelő vagy túl rövid bemelegítés is okozhat lesérülést. Az éjszakai térdfájás lehetetlenné teszi a nyugodt alvást, márpedig az évszakváltás idején erre fokozottan szükségünk volna. 

jegelés RICE éjszakai térdfájás rozmaringolaj diólevéltea zsurlófűtea kamillatea cickafarktea

Forrás: Kramer Chiropactic

A szakirodalom szerint térdfájás azért éjszaka vagy fekvő helyzetben jelentkezik, mert ilyenkor a térd körüli izmok ellazulnak. Vannak akut (gyors lefolyású), illetve idült, krónikus (hosszan tartó) okok. Ahol gyulladás alakul ki, ott fájdalom jelentkezik.

Túlerőltetés hatására a térdízületet kipárnázó nyálkatömlő begyulladhat. Az osteoarthritis nevű probléma esetén az életkor előrehaladtával kopnak az ízületek, fájdalmasan egymáshoz nyomódnak, dörzsölődnek a térdet alkotó csontok. A rheumatoid arthritis, magyarul ízületi gyulladás autoimmun betegség, azaz a szervezet valamilyen okból saját maga ellen fordul. Míg a fizikai sérülés, túlterhelés néha csak az egyik térdet érinti, RA esetén mindkét térd fáj. A koleszterincsökkentő gyógyszerek is okozhatnak éjszakai fájdalmat a vádliban és a térdben, ezt az orvossal meg kell beszélni.

Ameddig józan ésszel lehetséges, szintetikus fájdalomcsillapító nélkül kellene enyhíteni a térdfájást. (Például azért is, mert a nem-szteroid gyulladáscsökkentők az arra hajlamosaknál fokozhatják a gyomorfekély kialakulásának kockázatát, annak pedig most van a szezonja.) 

Az alábbiakban a magam és ismeretségi köröm bevált tippjeit osztom meg, amelyek természetes módszert kínálnak az éjszakai térdfájás kezelésére.

1. Rozmaring illóolaj
Személyes kedvencem, nemcsak a térd, hanem a sajgó forgók, pattogó izomcsomók bedörzsölésére is alkalmas. Rozmaringolaj az illatszerboltokban kapható 10 milliliteres cseppentős üvegben, de eléggé drága. Mivel nekem bevált a rozmaring, a patikában rendeltem, így a 100 grammos (kb. 100 milliliter) kiszerelés kb. 2500 Ft volt. Még a tavalyi üveget használom, szerencsére erős antioxidáns hatásánál fogva nem avasodik meg.
Használata: Lefekvés előtt az ágy szélén ülve először testápolóval érdemes bekenni a térd körüli, általában igen száraz bőrt, és utána 5-6 csepp illóolajat finoman belemasszírozni a bőrbe. Utána egy darab folpackot terítünk a térdre, és már bújunk is be a takaró alá. Mire vége a filmnek vagy a könyvfejezetnek, szépen beszívódik az olaj, a folpackot le lehet venni a térdről, már nem fogjuk összekenni a takarót.
Előnye: Kiadós alapanyag, egyszerű alkalmazás, a kis üveg az edzőtáskába is befér. Sőt, a rozmaring egyéb jótékony hatással bír, például a szellemi képességeket is felturbózza.
Hátránya: Ne szépítsünk, olyan szaga van, hogy neki lehet támaszkodni.

2. RICE
Az angol betűszó feloldása: Rest (pihentetés), Ice (jegelés), Compress (fáslizás), Elevate (felpolcolás). Ha az éjszakai térdfájás megerőltető edzés (például sztep-aerobik) után jelentkezik, legalább egy napig pihentetni kell a térdet. A jegelés csökkenti a duzzanatot, akut és krónikus térdprobléma esetén is lehet használni. A jégkockát nem szabad közvetlenül a bőrre tenni. Jegelés után helyezzünk fel fáslit vagy bandázst. Felpolcoláskor a térd és az alsó lábszár is alá helyezzünk párnákat, ahogy mondani szokták, a lábunk legyen magasabban a szívünknél, hogy csökkenjen a nyomás a térd körüli szövetekben. 
Használata: 3-4 napig napi 2-3 alkalommal 20 percig kell jeges borogatást, nyomókötést helyezni a fájós térdre. Utána a visszamelegedés idejéig pihentessük a térdet. Néhány napig térdszorító bandázst érdemes viselni.
Előnye: A jegelés viszonylag gyorsan hat. Ha nincs egy zacskó jég a közelben, akár mirelit zöldséget is használhatunk a célra, csak azt utána nem szabad visszafagyasztani. 
Hátránya: Előre kell gondoskodnunk jégről, az ismételendő és hosszadalmas kezelés igazán nyugodtan csak hétvégén kivitelezhető.

3. Zselatinpakolás
Anyukám gyógytornásza esküszik a bükkszentkereszti Füvesember, Szabó Gyuri bácsi zselatinpakolására. Mivel a zselatin állati kötőszövetből kivont kollagén, népgyógyászok régóta ajánlják az ízületi porc visszapótlására.
Használata: A csomagon lévő leírás szerint feloldjuk a zselatint vízben, a masszát rákenjük a térdre, és megvárjuk, amíg rászárad. Utána lemossuk, és fekete nadálytő krémmel vékonyan bekenjük a térdet. A Füvesember szerint 6-8 hétig tart egy kúra, enyhébb gerincsérvre is ajánlja. 
Előnye: Olcsó alapanyag, egyszerű használat. A zselatin belsőleg is fogyasztható, akár a port ételekhez hozzákeverve, akár kollagénkapszula formájában.
Hátránya: Munkanapokon csak este kivitelezhető, a kezelés hetekig tart. A fekete nadálytő krém hatóanyaga igen erős, először csak leheletvékonyan szabad bekenni vele a térdet.

4. Gyógyteák
Lehet inni még cickafark, diólevél és kamillavirág egyenlő arányú keverékéből készült teát, amely enyhíti a gyulladást. A zsurlótea erősíti a kötőszövetet, reumás ízületi panaszok kezelésére ajánlja a Füvesember Ha egy hét után sem enyhül a térdfájdalom, orvoshoz kell fordulni!

5. Térderősítés
Az interneten számos célzott gyakorlat fellelhető. Itt van egy kifejezetten egyszerű és bárhol elvégezhető térderősítő gyakorlat, a falhoz támaszkodás:


Alkalmanként 1-2 percig kell kitartani 2-3 ismétléssel, lazítás és nyújtás kövesse.

+1 tipp:
Édemes volna másik futócipőn elgondolkodni. Egy számítógépes talpvizsgálat felfedi, ha valakinek be- vagy kifelé dől a lábfeje, esetleg nem egyformán terheli a két lábát, mert ezek is okozhatnak térdfájást. A régi futócipő talpán lévő kopások is jó információt adnak a láb terheléséről.

0 Tovább

Döbbenetes videó a Föld felmelegedéséről

A NASA az elmúlt 131 év meteorológiai adatait összesítve alkotta meg ezt az animációt, amely az egyes területek ötéves átlaghőmérsékletének változását mutatja folyamtában.

Félelmetes látni, hogy a hajdan kék, azaz az átlagnál hűvösebb területek mára erős sárgák lettek, vagyis az átlagnál sokkal melegebbé váltak. 

A 10 legforróbb év mind 2000 után volt, kivéve 1998-at, amely szintén melegebb volt a sokévi átlagnál: ezt az 1951-1980 közötti időszak átlagát alapul véve határozták meg a kutatók. 

Az elmúlt 131 év közül 2015 volt a legforróbb.

Olyan, mintha belázasodna a Föld. Csak senki nem ad neki gyógyszert. 
 

2 Tovább

Sokat vakarózik a kutya, talán húsallergiás?

Akárcsak az ember esetében, a kutyánál is bármely életkorban előjöhet valamelyik allergia. Ezek 10 százaléka ételallergia: azoknál a kutyáknál kicsit gyakoribb, akik kölyökkorukban antibiotikum-kúrán estek át. 

Susan Wynn az amerikai holisztikus állatorvosok szövetségének korábbi elnöke, vele készült interjú a WebMD nevű orvosi szakportálon, ebből gyűjtöttem ki a tudnivalókat.

kutya allergia

Sokféle jele lehet az ételallergiának, például krónikus fülgyulladás, emésztőszervi problémák (hasmenés, gázképződés). Gyanakodni kell, ha a kutya sokat vakarózik, a fogával csipegeti, harapdálja magát (pedig nem bolhás), kipirosodik a bőre, gyakran köhög, tüsszent, zihál, nyalogatja a lábát, illetve ha "szánkázik": ekkor ülő helyzetben a két mellső lábával húzza magát előre, miközben a fenekét a padlóhoz dörgöli. Önmagában a szánkázás a feszülő bűzmirigy jele is lehet, érdemes állatorvossal megnézetni.

Az ételallergia genetikai eredetű, és leggyakrabban a marhahús, tejtermék, búza, ritkábban a tojás, csirke, bárány, szója, sertés, nyúl és hal durrantja be. A kutyák általában egyszerre többféle ételre allergiásak, mondta Wynn. Az ételallergia valamely külső, például környezeti tényező hatására bármikor jelentkezhet, még olyan ételek, tápok esetében is, amelyeket korábban akár évekig panaszmentesen fogyasztott a kutya. 

A retrieverek, német juhászok, tacskók, cocker spánielek és westie-k gyakrabban szenvednek tőle, mint más fajták. De ez az átlag, más fajtáknál is kialakulhat, illetve keverék kutyáknál bármi bejöhet.

Nagy kérdés, hogyan állapítsuk meg, hogy vajon tényleg ételallergiás a kutya, vagy valami más probléma van a tünetek hátterében. A fül belsejéből vett mintából az állatorvos meg tudja mondani, vajon ételallergia vagy más okozza-e a fülgyulladást. Ugyanígy a környezeti eredetű bőrallergiát is bőrteszttel igazolja vagy kizárja. 

Az ételallergia tisztázásához a kutya étrendjén kell változtatni, és figyelni a viselkedését. Wynn azt javasolja, hogy legalább egy hétre függesszük fel az eddigi étrendet, és kizárólag olyan tápot adjunk a kutyának, amely más, korábban még nem fogyasztott húsfélét tartalmaz: kengurut, jakot, krokodilt, rénszarvast (hát igen, ezt ne mondjuk meg a gyereknek). Lehet próbálkozni a struccal is.

Nekünk szerencsénk van, mert nyílt egy kimérős kutyakaja bolt a közelünkben, ahol hihetetlenül sokféle táp elérhető. De a neten is lehet rendelni állati tápokat. Az egzotikus hús alapú tápok kilós ára 1600-2500 forint között mozog. 

Amint a kutya stabilan tünetmentessé válik (egy-két hét), elő kell venni a korábbi tápot, amiről azt gyanítjuk, hogy allergiát okozhat, és újra azzal kell etetni. Ha visszatér a vakarózás, hasmenés és egyéb tünet, máris tudjuk, mi okozza.

Figyelem: az új ételre is allergiás lehet a kutya, tehát elsőre kis mennyiséget vásároljunk, és váltsunk másra, ha nem enyhülnek a panaszok. Aki számára nem elérhető egzotikus táp, annak diétás házikosztot kell kitalálnia a kutya számára, a fenti allergén ételféleségeket egyenként kihagyva, illetve később hozzátéve.

Fontos kiegészítés, hogy a napi táphoz kapszulás vagy folyékony probiotikumot is adjunk, és/vagy élőflórás joghurtot, amennyiben azt szereti a kutyánk. Nagyon lényeges, hogy egyik se tartalmazzon cukrot, ne terheljük a kutya emésztőrendszerét is ezzel.

Én vettem olyan kölyökkutyatápot, amiben FOS és MOS van (nem röhögünk). A FOS a frukto-oligoszacharidok rövidítése: ezek a rostok regenerálják a bélsejteket, segítik a bélben a jótékony baktériumok szaporodását, amelynek köszönhetően enyhül a hasmenés, javul az emésztés és a tápanyagok felszívódása.

A MOS a mannán-oligoszacharidok rövidítése: ezek a rostok megakadályozzák a bélben lévő káros baktériumok felszaporodását, fokozzák az immunrendszer hatékonyságát. Most ez lesz az étrend, és figyelem a jeleket. A hipermarketben a kétkilós zsák 1590 Ft volt, ez a mennyiség Mancikának bő két hétig elég.

0 Tovább

7 italtipp reflux és gyomorfekély esetén

Tavasszal (és ősszel) sokkal gyakoribb reflux, illetve a gyomor- és nyombélfekély, és gyakran ajánlják, hogy étkezések között inni kell, gyakran keveset, azzal is hígítva a gyomorsavat.

Igen ám, de mit igyunk? Hiszen fekély esetén tiltólistára kerül a koffeintartalmú kávé és kóla, továbbá minden szénsavas (és cukros) ital, a tej, a narancslé és a tea egyaránt -- utóbbinál még a savanyú gyümölcsteák is, de ez talán nem baj, tele vannak hozzáadott aromával. Az alkohol is tilos.

A víz volna a legjobb, de egyrészt unalmas, másrészt mivel a hideg italok (és a forrók) is kerülendők, fogyasztás előtt meg kéne langyosítani, úgy viszont már eléggé nagy kihívás legyűrni. 

Íme 7 tipp a pohárba:

1. Gabonakávé
A pörkölt árpából, rozsból és cikóriából készült instant gabonakávé elfogadható helyettesítője a babkávénak. Gyomorfekély esetén a cukorral történő édesítést is minimalizálni kell, mert a finomított cukrot nehezebben emészti meg szervezetünk, több gyomorsavat termel közben, ami pont káros, ha fekélye van valakinek. Szerencsére a gabonakávé enyhébb, mint a babkávé, "iható" édesítés nélkül is. Ami a pótkávé fehérítését illeti, a tej nem túl szerencsés gyomorfekély esetén, mert gyorsan kiürül a gyomorból, és fokozhatja a savelválasztást, ami a fájdalom kiújulásával járhat. Ez egyénfüggő, nem mindenkinél okoz gondot. Cukorbetegek olvassák el az instant kávéfehérítő összetevőit, mert szénhidrátot tartalmazhat.
Kiegészítés: a kávét lehet fehéríteni mandula-, rizs- vagy szójaitallal, de egyrészt ezeknek szintén van bizonyos szénhidrát-tartalmuk, amelyet a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük, másrészt eléggé drágák: a legolcsóbb 500 Ft literenként.

reflux gyomorfekély nyombélfekély gabonakávé rooibos méz Helicobacter pylori gyömbér kamilla körömvirág cickafark citromfű édeskömény orbáncfű káposztalé burgonyalé sárgarépa alma banán natúrjoghurt

2. Rooibos tea  
Ízesítés nélkül is kellemes ízű, egy csipetnyi is elegendő 1 liter vízhez. Akinek hőfokszabályzós vízforralója van, csak 80 Celsius-fokig melegítse a vizet, abban 3-5 percig áztassa a leveleket. A rooibos, más néven vörös tea egy dél-afrikai cserje levele. Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag. Görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Érdemes a natúr, szálas rooibos teát választani, amely nem tartalmaz hozzáadott aromát.

3. Mézes-gyömbéres meleg limonádé
Egyes weboldalak szerint a mézben lévő hangyasav irritálhatja a gyomornyálkahártyát. Mások viszont kifejezetten ajánlják a mézet, mert antibakteriális hatásának köszönhetően gátolja a fekélyt okozó Helicobacter pylori baktérium szaporodását. Ki kell tehát próbálni, hogy az ital okoz-e panaszt, vagy enyhülést hoz. Csakis minőségi mézet szabad vásárolni.
A gyömbérről szintén megoszlik a dietetikusok véleménye, már-már komikus, hogy az egyik szigorúan tiltja, a másik kifejezetten ajánlja gyomorfekély esetén. OFF: Jót nevetnénk ezen, ha nem a gyógyulásunk volna a tét, de így dermesztő látni, hogy a táplálkozási szakértők ennyire szélsőséges véleményen vannak rendkívül sok élelmiszerrel kapcsolatban a fekélydiétában.
A baktériumölő hatású gyömbér gingerol nevű illóolaja és más hatóanyagai egyes kutatások szerint enyhítik a fekélyes panaszokat. A friss gyömbért mosás után csak vékonyan szabad meghámozni, mert a héja alatt van a legtöbb hatóanyag. Reszeljünk egy kiskanálnyit (4 grammot) 1 liter 85 Celsius-fokos vízhez. Gyömbérből napi 6 grammnál többet nem szabad fogyasztani. A gyömbér fokozhatja a vérhígító gyógyszerek hatását, ezért aki ilyet szed, inkább válasszon más italt.
A limonádét hígra kell elkészíteni, nem a "normál" ízesítés a cél, hanem a fogyaszthatóság. Egy kiskanálnyi mézet csak akkor adjunk hozzá, ha már langyosra hűlt, hogy a méz értékes összetevői ne károsodjanak a hő hatására.

reflux gyomorfekély nyombélfekély gabonakávé rooibos méz Helicobacter pylori gyömbér kamilla körömvirág cickafark citromfű édeskömény orbáncfű káposztalé burgonyalé sárgarépa alma banán natúrjoghurt

4. Gyógyteák
Minden, ami gyulladáscsökkentő, hámosító, nyugtató hatású, mint a kamilla, körömvirág, cickafark, édeskömény, citromfű és orbáncfű. Utóbbi mérsékli a depresszió tüneteit is. A gyógyteák többsége ízesítés nélkül is elfogadható ízű, enyhén édeskés. Én 1 liter vízhez adok egy filtert vagy egy csapott kiskanálnyi füvet-virágot.

5. Almás-banános turmix
Egy meghámozott almát és egy banánt két deciliter langyos vízzel összeturmixolunk. Apránként fogyasszuk el, mert egyszerre megterhelő mennyiség lehet, márpedig a fekélyes gyomrot nem szabad "túlfeszíteni". Hozzá lehet adni pár csepp citromlét, hogy ne barnuljon be. A nagy pektintartalmú alma és a nyáktermelő banán afféle védőbevonatot képez a gyomor nyálkahártyáján. A gyomrot irritálhatja az alma héja, ezért kell lehámozni. Minél zöldebb a banán, annál több hatóanyag van benne.

6. KBS-lémix
A gyomorfekély kúrálására jó a nyers zöldséglékeverék, amely káposztából, (rózsa-) burgonyából és sárgarépából áll. A burgonya mucintartalma a gyomor és bél nyálkahártyáján bevonatot képez, így segíti a gyógyulást. (Vérző gyomorfekély esetén tilos!) A káposztában U-vitamin (S-methylmethionine) található, amely természetes fekélykezelő szer. A sárgarépa színét is adó béta-karotin fontos hámvédő és regeneráló hatású elővitamin (az A-vitaminé).
A KBS-lémixhez egy közepes méretű krumplit, 5 levél fejeskáposztát és egy kisebb sárgarépát felkockázva beleteszünk a robotgép táljába, hozzáöntünk 2 dl langyos vizet, és összeaprítjuk. Utána leszűrjük, kicsavarjuk a zöldségaprítékot. Kézi reszelővel is lehet dolgozni, de az elég intenzív munka. A lémixet étkezés előtt 20 perccel elkortyoljuk. Egy kicsit jobb az íze, mint amire készülünk, és cserébe állítólag 10 nap alatt meggyógyítja az enyhébb fekélyeket.
Egyes internetes források nem ajánlják a gyümölcscentrifuga használatát, állítólag abból nem minden értékes tápanyag képes kijutni. Bioboltokban kapható nyers káposztalé is, önmagában is fogyasztható.

7. Hígított joghurt
A hűtőből kivett natúrjoghurt kellemetlenül hideg az üres gyomornak, de duplájára hígítva kézmeleg vízzel már kellemes innivaló. Enyhíti a fekély okozta sajgó fájdalmat, a benne lévő élőflóra segíti a jótékony bélbaktériumok munkáját, és gátolja a H. pylori szaporodását. Az édesített joghurtok kevésbé hatékonyak.

További olvasnivalók a témában:
Édenkert.hu
Vital.hu
RD.hu

0 Tovább

Ökoritmus

blogavatar

Szó esik egyszerű, követhető és jópofa zöld ötletekről, városi környezettudatosságról és még számtalan érdekességről a Természet világából.

Címkefelhő

ablakfólia (1),akupresszúra (1),akupunktúra (1),alkörmös (1),allergia (3),alma (1),almaecet (1),aloe vera (1),antibakteriális (1),aranyvessző (1),bambusz (1),banán (1),Bernoulli-hatás (1),bevásárlás (1),biokozmetikum (1),biológiai víztisztítás (1),biotakarítás; cipőpucolás; bolhairtás; bútorápolás; testradír; banánhéj; teafilter; kávézacc; citromhéj (1),borostyán (1),burgonyalé (1),buszmegálló (1),bőrfeszesítés; arcpakolás; méz; joghurt; teljes kiőrlésű liszt; tej; tojássárga; almaecet; antioxidáns; C-vitamin; aszkorbinsav (1),cickafark (1),cickafarktea (1),citromfű (2),csalán (1),cukiság; összpontosítás fejlesztése; lajhárbébi (1),diólevéltea (1),dohányzásról való leszokás (1),ecet (1),ecet; antibakteriális lemosás; Staphylococcus aureus; Campylobacter; Eccherichia coli; Listeria (1),ellenpólus térkép (1),energiatakarékosság (1),eper (1),eper termesztés erkélyen (1),fehér tető (1),Fibonacci (1),folyékony trágya házilag (1),fülgyertya (1),fürdőtó (1),fűszernövények termesztése erkélyen (1),fűtés energiatakarékosság hőszigetelés (1),gabonakávé (1),globális felmelegedés (1),grillsziget (1),gyermekláncfű (1),gyomirtás (1),gyomorfekély (1),gyömbér (1),gyöngyvirág (2),hagyma (1),hangya (1),Helicobacter pylori (1),helikopter (1),higiénia (1),háztartás (1),hőpajzs (1),hűtés (1),hűtés légkondicionálás nélkül (1),időjárás (1),időjós kő (1),illóolaj (2),impulzusvásárlás (1),influenza (1),invazív növények (2),izzócsere (1),jegelés (1),Johns Weather Forecasting Stone (1),kamilla (1),kamillatea (1),kert (1),kerti tó (1),komposzt (3),komposztálás (1),kullancs (1),kutya (1),kánikula (1),káposztalé (1),kártékony kerti rovarok (1),környezettudatosság (1),körömvirág (2),kúszónövény (1),lakáshűtés (1),levéltetű (1),leégés (1),lábfürdő (1),majoranna (1),masszázs (1),megelőzés (1),mennyezeti ventilátor (1),mentol (1),meszes talaj (1),meteorológia (2),mogyoróbokor (1),munkahely (1),máj méregtelenítése (1),málna (1),mérföld kilométer átváltás (1),méz (1),napozás (1),naptej házilag (1),napvitorla (1),narancsbőr (1),NASA (1),natúrjoghurt (1),nefelejcs (1),nikotinfüggőség csökkentése (1),NPK-arány (1),nyombélfekély (1),nyári konyha (1),nyári középhőmérséklet (1),népzene (1),olívaolaj (1),orbáncfű (1),organikus gyep (1),orrdugulás (1),orrmosó (1),pH-érték (1),páfrány (2),párologtatás (1),pázsit (1),rajzfilmfigura rizsből (1),redőny (1),reflux (1),RICE (1),ricinusolaj (1),rizsformázás (1),rooibos (1),rovarriasztó (1),rozmaringolaj (1),rózsa (1),Salt Institute (1),savanyú talaj (1),sebességkorlátozás (1),spaletta (1),stresszoldás (3),szappan (1),szarvas (1),szederfa (1),szódabikarbóna (1),szójaolaj (1),sárgarépa (1),sásliliom (2),(1),takarítás (1),teafaolaj (1),trombitavirág (1),trágyázás (1),tuja (1),tájjellegű zöldségek és gyümölcsök (1),tápoldatozás (1),távmunka (1),térkép (1),túlöntözés (1),UV-sugárzás (1),vazelin (1),ventilátor (1),virágföld (1),vízhólyag (1),zsalugáter (1),zselatin pakolás (1),zsurlófűtea (1),zöld konyha (1),zöld tea (2),ágyások kialakítása (1),állatmentés (1),árnyékolás (1),édeskömény (1),éjszakai térdfájás (1),étel gyereknek (1),ételallergia (1),ételkilométer (1),ételművészet (1),óraátállítás inzulin cukorbeteg (1),öntözés (1),újrahasznosítás (1),úszómedence vegyszer nélkül (1),ültetés esőcsatornába (1),őshonos zöldségek és gyümölcsök (1)