Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hogyan mérje meg a talaj kémhatását az, ​​aki nem a CSI-nál dolgozik?

Mielőtt nekifognál a tavaszi virág- és zöldségültetésnek, vagy ha tavaly nem voltál ebben túl sikeres, érdemes megnézni, savas vagy lúgos kémhatású-e a kerti talaj. A növények egy része érzékeny erre, és nem fog szépen fejlődni.

Nem kell drága tesztcsíkot venned, elég a konyhában körülnézni: a teszteléshez kell két műanyag- vagy üvegtálka, desztillált víz, ecet és szódabikarbóna. Az ecet pH-értéke 2,2,
a szódabikarbóna 8,3, a víz 7,0, vagyis semleges.

Mindkét tálkába tegyél két-két evőkanálnyi földet és egy-egy deciliter vizet, keverd össze, hogy a föld feloldódjon a vízben. Az egyik tálkába önts fél evőkanálnyi szódabikarbónát, a másikba egy-két evőkanálnyi ecetet (minél töményebb, annál kevesebbet). 

Amelyik pezsegni kezd, azzal ellentétes a föld kémhatása. A jobboldali tálkába negyed kiskanál szódabikát szórtam, semmi nem történt. A baloldaliba egy jó evőkanál 10 százalékos ecetet öntöttem, és szépen elkezdett pezsegni.Tehát a kertünk talaja, legalábbis azon a részen, ahonnan a mintát vettem, lúgos, azaz meszes.

pH-érték savanyú talaj meszes talaj szódabikarbóna ecet komposzt virágföld

Ez sejthető abból is, hogy sok a gyom. De máshonnan is fogok mintát venni, mert sejtésem szerint azon a részen, ahol régen egy hatalmas fenyőfa állt, biztosan savasabb a talaj.

A talaj kémhatásán lehet változtatni, de minden hozzáértő azt javasolja, hogy csak óvatosan. Tehát ha erősen meszes a talaj, ne önts rá három vödör tőzeget a savasításhoz, mert az töményen kiégetheti az érzékeny növényeket.

A savas talajt sem szabad vastagon megszórni őrölt égetett mésszel vagy fahamuval. A szezon folyamán 6 hetente kisebb mennyiségeket kell kijuttatni, például fahamuból 10 kilogramm elég 100 négyzetméterre.

Akár meszes, akár savanyú a föld, első körben komposzttal érdemes próbálkozni: az ugyanis képes a túlzott pH-értékeket mindkét irányból a semleges felé finomítani. Ráadásul serkenti a talaj élővilágát, és javítja a talaj szerkezetét is. A növényeknek erősebb lesz tőle a gyökerük, és így a nem optimális kémhatású talajból is megfelelő mennyiségű tápanyaghoz juthatnak.

A kémhatás-próbát a szobai cserepes növényekkel is elvégezheted, biztos lesz meglepetés! Gyerekekkel is jó móka, végre büntetlenül lehet sarazni.

A talaj kémhatását érdemes évente ellenőrizni, mert ha sokat locsolsz vezetékes ("kemény") vízzel, akkor a talaj megint gyorsan ellúgosodik.

Növények, amelyek a savas kémhatású talajt ("A" típusú virágföldet) szeretik:
Szamóca, áfonya, gesztenye, paradicsom, paprika, burgonya, padlizsán, uborka, tök, zeller, petrezselyem, nőszirom, begónia, erika, örökzöldek.

Növények, amelyek a lúgos kémhatású talajt ("C" típusú virágföldet) szeretik:
Levélzöldségek (spenót, saláta), brokkoli, karfiol, káposzta, bab, cukkini, muskátli, rózsa, levendula, szőlő, mandula, füge, leander, szegfű.

A hortenzia meszes talajban rózsaszín, savanyú talajban kék lesz.

0 Tovább

Hogyan kezeljük a vízhólyagot?

Először volt rajtam harisnya nélkül cipő, azonnal vízhólyag is lett a lábujjamon. Utánanéztem a neten, milyen természetes gyógymódokat ajánlanak a hozzáértők a problémára.

Hazaérve:
Először is alaposan mossuk meg a lábat szappannal, mert a vízhólyag könnyen elfertőződhet. 

Áztatás:
Hideg tejben is lehet, vagy sós vízben, vagy erős zöld teában, mert az gyulladáscsökkentő hatású.

Ápolási módok:
Vattakorongot vagy fültisztító pálcikát almaecetbe mártani, és azzal törölgetni, tupfolni a vízhólyagot és a környező bőrfelületet. Az almaecet antibakteriális hatású.
Bekenni cink-oxidos popsikrémmel, ami gyulladáscsökkentő és leszárítja a vízhólyagot, bár oda kell figyelni, ne kenjünk mindent össze vele.
Bekenni aloe vera géllel, ami nemcsak gyulladáscsökkentő, tehát enyhíti a bőrpírt, hanem hidratáló is, attól pedig gyorsabban felfakad a hólyag.
Bekenni szárító hatású fogkrémmel.
Keverjünk egy kiskanál zúzott hagymához egy fél kiskanál almaecetet, és ezzel kenjük be a fájó, gyulladt bőrt. Fertőtlenít, és gyorsítja a vízhólyag leszáradását. 
Ricinusolajjal bekenni a vízhólyagot. Leszárítja a hólyagot.
Éjszakára vazelinnel vagy más petróleum-alapú krémmel bekenni a vízhólyagot. 

Saját tipp: Borsónyi hidratáló krémhez adjunk egy csepp teafaolajat, és kenjük a vízhólyagra. Várjuk meg, amíg beszívódik. Folytatás a kép alatt.

newadventuresofoldchristine.blogspot

Kép: newadventuresofoldchristine.blogspot

Erős önuralommal tartózkodjunk attól, hogy az elszáradt bőrlemezkét le akarjuk tépni – az bőrfertőzést okozhat.

Ha valaki mindenáron ki akarja szúrni a vízhólyagot, először sterilizálja az ehhez használandó varrótűt alkohollal vagy kézfertőtlenítő oldattal – utána törölje szárazra steril gézzel. A vízhólyag szélébe szúrjon, ne a közepébe, majd óvatosan nyomja ki a folyadékot, és itassa fel steril gézzel. A kiszúrt hólyagot kenje be szárító hatású antibakteriális krémmel. Figyelem: a vízhólyagot sem kifejezetten ajánlatos kiszúrni, jobb békén hagyni, de a vérhólyagot TILOS.

Indulás előtt:
Ne erőltessük másnap is azt a lábbelit, amelyik a vízhólyagot okozta.
A pántos szandál alatt a lábfej bőrét izzadásgátló dezodorral bedörzsölni, amitől csúszkálni fog a bőrön a pánt, nem tapad le és nem dörzsöli ki az izzadás miatt felpuhult bőrt.
Drogériában kapható középen lyukas szivacskorong, amit bőrkeményedésre ajánlanak, de a ki nem fakadt vízhólyagot is megvédi attól, hogy tovább dörzsölje a cipő. Leukoplaszttal a helyére rögzíthető. Vigyázat: ne tyúkszemtapaszt vegyen, mert az acetil-szalicilsavat tartalmaz, ami kimarhatja a vízhólyagos bőrt.

A vízhólyag teljes gyógyulása körülbelül egy hét.

 

2 Tovább

Feszesítő arcpakolás a spájzból

Így faragj le az arcodból öt évet a céges karácsonyi buli előtt:

1 evőkanál teljes kiőrlésű lisztet
1 evőkanál forró vízzel elkeverni, hozzáadni
1 evőkanál joghurtot és
1 evőkanál jó minőségű mézet.

Ezeket egy bögrében keverd össze, és minden faxnizás nélkül az ujjaiddal kend fel az arcodra.

A teljes kiőrlésű lisztben található E-vitamin bőrnyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, antioxidánsként semlegesíti a környezeti ártalmakat, lassítja a bőr öregedését. A joghurtban lévő tejsav tisztítja és puhítja a bőrt. A méz természetes cukrokat és enzimeket tartalmaz, fertőtlenítő, sebgyógyító hatású.

A fenti pakolás kevert vagy zsíros bőrre jó. Érzékeny bőrűek a joghurt helyett tejet használjanak, száraz bőrűek hidratáló hatású tojássárgáját. Zsíros-pattanásos bőr esetén a pakolás előtt egy almaecetbe mártott vattával törölgesd át az arcodat, hagyd hatni öt percig, aztán bő vízzel mosd le – enyhe hámlasztó hatása van, utána jobban hat a pakolás.

A méz miatt kicsit ragadós pakolást húsz perc elteltével papírzsebkendővel apránként óvatosan, finoman törölgesd le az arcodról, ne cibáld a bőrödet. Utána langyos vízzel öblítsd tisztára, és krémezd be a szokásos nappali krémeddel. Ugye milyen szép lettél?

U.i.: Amennyiben nem öt, hanem esetleg hat, sőt hét évet szeretnél lefaragni az arcodból, nyargalj el a patikába, és vegyél egy csomag aszkorbinsavat (magyarul C-vitamint, 50 gramm kb. 600 Ft). Amennyiben nem érzékeny vagy száraz az arcbőröd, a fenti pakolást megdobhatod fél mokkáskanál aszkorbinsavval: a fehér kristályos port előbb teljesen oldd fel a joghurtban, és a méz előtt keverd az elegyhez. Ekkor még kellően langyos, de nem túl meleg a massza, a C-vitamin ugyanis nagyjából 50 Celsius-fok felett elbomlik. A C-vitamin fokozza a vérkeringést, hatására enyhe bőrpír alakulhat ki.

Hogy tudj viszonyítani, az aszkorbinporból egyébként egy késhegynyi felel meg kb. 1000 milligrammnak. Három korty langyos vízzel reggeli italt is készíthetsz belőle, jó savanyú.

Ha pedig mindezek után a céges partin öt percre sem tudsz leülni, mert mindenki veled akar táncolni, ne engem hibáztass :D

0 Tovább

A bevásárlókocsi fertőzőbb, mint a vécéülőke

100 négyzetcentiméter felületen egy bevásárlókocsiban 860 ezer baktérium van, egy vécéülőkén 1180. Nem kell nagyon aggódni, hazaérve egyszerű módon fertőtlenítheted a megvásárolt élelmiszereket egy kis ecettel. Közeleg a náthaszezon, ezzel az immunrendszered terhelését is enyhíted.

Valóságos bacikoktél ücsörög a bevásárlókocsik markolatán és aljában. Fogalmad sincs arról, hogy az, aki előtted használta a kocsit, esetleg beledobált egy zsák virágföldet, hálós krumplit, vagy a gyereke ugrált benne (ami persze elvileg tilos). Utána jössz te, és beleteszed a kenyeret és a felvágottat.
Egy ismerősöm mesélte, hogy kereskedelmi tanulóként külön oktatták őket arra, miként kell a polcokon úgy elrendezni az árut, hogy mögötte közlekedőfolyosót hagyjanak a négylábú meósoknak. Ismerősöm aztán más pályát választott, nem dolgozik a kereskedelemben. De az egerek nem gondolkodnak pályamódosításon, számukra egy szupermarket maga a Kánaán.
Naponta látok példát más fertőzésveszélyre: például amikor az áruház saját dolgozója cipőstül fellép a joghurtos polc aljára, hogy kihúzza az egyik fenti tálcát. Komolyan mondom, sajnálom, hogy nem fényképeztem le. De ilyen az is, amikor valaki egy cserepes virágot tett a sajthűtőre.
Szóval, amíg az áruházak nem alkalmaznak főállású macskákat, és a pénztár után nem alakítanak ki automata kocsimosó állomást, addig magunknak kell cselekednünk. Riasztó adatok és ajánlott ellenszer a kép alatt.

PureCartSystems kocsimosó

Ez a PureCartSystems kocsimosójának terve (tőlük van az idézett baciszámítás is).

A brit kiskereskedelem The Grocer nevű, idén 150. évfordulóját ünneplő hetilapjának augusztusban közölt cikke szerint a vizsgált 120 bevásárlókocsin a következő baktériumok voltak: 120-on Staphylococcus aureus (orrváladékból, székletből), 68-on Campylobacter (állati ürülékből), 36-on kólibacilus (Escherichia coli), 10-en Listeria, 54-en konkrétan széklet- és vizeletmaradvány, 53-on gombás szennyeződés, amelynek eredete madárürülék lehet.

És ezt akarod bepakolni az otthoni hűtőbe?!

Jó, persze, számos baktérium elpusztul a hideg hatására, de az például pont a különösen veszélyes Listeriának nem árt. A The Grocer cikke annak kapcsán született, hogy a VanCom piacra dobott egy átlátszó öntapadós ezüst-ionos filmet, amellyel a bevásárolókocsi markolatát lehet bevonni, hogy közömbösítse a baktériumokat.  Szerintem ez félmegoldás, és fényévekre vagyunk attól, hogy idehaza lássuk.

Ehelyett ajánlom a következő módszert, amihez csak 10 százalékos ételecetre (a legolcsóbból 1 liter 95 forint) van szükség. Ezt töltheted hígítás nélkül szórófejes flakonba, vagy egy nagy műanyagtálban készíthetsz 5:1 arányban vízzel hígítva fertőtlenítő öblítőt (5 rész víz, 1 rész ecet). Ha szemlátomást nagyon földes a cucc, inkább 1:1 arányú fürdőt alkalmazz.

Ecetes antibakteriális lemosás

Hazaérve minden olyan élelmiszert, amelynek vízálló csomagolása van (fóliás felvágott, sajt, dobozos margarin, ketchup, joghurt, zacskós kenyér) bespriccelek ecettel, és egy konyharuhával letörlöm (nem papírtörlővel, mert az pazarlás). Így mennek a hűtőbe. Attól a plusz 10 perctől, ameddig a művelet miatt szobahőmérsékleten vannak, még nem fognak megromlani.

De mi legyen a zöldségekkel és gyümölcsökkel? Hacsak nem kimondottan organikus terményt vásároltál, nagy valószínűséggel van rajta valamilyen kosz vagy vegyszermaradvány. Az uborkát, almát, körtét, retket és hasonlókat 10 percre áztasd be az ecetes fürdőbe, öblítsd le vízzel, utána pedig alaposan szárítsd meg, mielőtt betennéd a spájzba. A tárolóedényeiket hetente töröld át tömény ecettel, a hűtővel is érdemes ezt tenni havonta legalább egyszer. Pár perc alatt megvan, ráadásul szagtalanít is. 

8 Tovább

Ökoritmus

blogavatar

Szó esik egyszerű, követhető és jópofa zöld ötletekről, városi környezettudatosságról és még számtalan érdekességről a Természet világából.

Címkefelhő

ablakfólia (1),akupresszúra (1),akupunktúra (1),alkörmös (1),allergia (3),alma (1),almaecet (1),aloe vera (1),antibakteriális (1),aranyvessző (1),bambusz (1),banán (1),Bernoulli-hatás (1),bevásárlás (1),biokozmetikum (1),biológiai víztisztítás (1),biotakarítás; cipőpucolás; bolhairtás; bútorápolás; testradír; banánhéj; teafilter; kávézacc; citromhéj (1),borostyán (1),burgonyalé (1),buszmegálló (1),bőrfeszesítés; arcpakolás; méz; joghurt; teljes kiőrlésű liszt; tej; tojássárga; almaecet; antioxidáns; C-vitamin; aszkorbinsav (1),cickafark (1),cickafarktea (1),citromfű (2),csalán (1),cukiság; összpontosítás fejlesztése; lajhárbébi (1),diólevéltea (1),dohányzásról való leszokás (1),ecet (1),ecet; antibakteriális lemosás; Staphylococcus aureus; Campylobacter; Eccherichia coli; Listeria (1),ellenpólus térkép (1),energiatakarékosság (1),eper (1),eper termesztés erkélyen (1),fehér tető (1),Fibonacci (1),folyékony trágya házilag (1),fülgyertya (1),fürdőtó (1),fűszernövények termesztése erkélyen (1),fűtés energiatakarékosság hőszigetelés (1),gabonakávé (1),globális felmelegedés (1),grillsziget (1),gyermekláncfű (1),gyomirtás (1),gyomorfekély (1),gyömbér (1),gyöngyvirág (2),hagyma (1),hangya (1),Helicobacter pylori (1),helikopter (1),higiénia (1),háztartás (1),hőpajzs (1),hűtés (1),hűtés légkondicionálás nélkül (1),időjárás (1),időjós kő (1),illóolaj (2),impulzusvásárlás (1),influenza (1),invazív növények (2),izzócsere (1),jegelés (1),Johns Weather Forecasting Stone (1),kamilla (1),kamillatea (1),kert (1),kerti tó (1),komposzt (3),komposztálás (1),kullancs (1),kutya (1),kánikula (1),káposztalé (1),kártékony kerti rovarok (1),környezettudatosság (1),körömvirág (2),kúszónövény (1),lakáshűtés (1),levéltetű (1),leégés (1),lábfürdő (1),majoranna (1),masszázs (1),megelőzés (1),mennyezeti ventilátor (1),mentol (1),meszes talaj (1),meteorológia (2),mogyoróbokor (1),munkahely (1),máj méregtelenítése (1),málna (1),mérföld kilométer átváltás (1),méz (1),napozás (1),naptej házilag (1),napvitorla (1),narancsbőr (1),NASA (1),natúrjoghurt (1),nefelejcs (1),nikotinfüggőség csökkentése (1),NPK-arány (1),nyombélfekély (1),nyári konyha (1),nyári középhőmérséklet (1),népzene (1),olívaolaj (1),orbáncfű (1),organikus gyep (1),orrdugulás (1),orrmosó (1),pH-érték (1),páfrány (2),párologtatás (1),pázsit (1),rajzfilmfigura rizsből (1),redőny (1),reflux (1),RICE (1),ricinusolaj (1),rizsformázás (1),rooibos (1),rovarriasztó (1),rozmaringolaj (1),rózsa (1),Salt Institute (1),savanyú talaj (1),sebességkorlátozás (1),spaletta (1),stresszoldás (3),szappan (1),szarvas (1),szederfa (1),szódabikarbóna (1),szójaolaj (1),sárgarépa (1),sásliliom (2),(1),takarítás (1),teafaolaj (1),trombitavirág (1),trágyázás (1),tuja (1),tájjellegű zöldségek és gyümölcsök (1),tápoldatozás (1),távmunka (1),térkép (1),túlöntözés (1),UV-sugárzás (1),vazelin (1),ventilátor (1),virágföld (1),vízhólyag (1),zsalugáter (1),zselatin pakolás (1),zsurlófűtea (1),zöld konyha (1),zöld tea (2),ágyások kialakítása (1),állatmentés (1),árnyékolás (1),édeskömény (1),éjszakai térdfájás (1),étel gyereknek (1),ételallergia (1),ételkilométer (1),ételművészet (1),óraátállítás inzulin cukorbeteg (1),öntözés (1),újrahasznosítás (1),úszómedence vegyszer nélkül (1),ültetés esőcsatornába (1),őshonos zöldségek és gyümölcsök (1)