Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

7 italtipp reflux és gyomorfekély esetén

Tavasszal (és ősszel) sokkal gyakoribb reflux, illetve a gyomor- és nyombélfekély, és gyakran ajánlják, hogy étkezések között inni kell, gyakran keveset, azzal is hígítva a gyomorsavat.

Igen ám, de mit igyunk? Hiszen fekély esetén tiltólistára kerül a koffeintartalmú kávé és kóla, továbbá minden szénsavas (és cukros) ital, a tej, a narancslé és a tea egyaránt -- utóbbinál még a savanyú gyümölcsteák is, de ez talán nem baj, tele vannak hozzáadott aromával. Az alkohol is tilos.

A víz volna a legjobb, de egyrészt unalmas, másrészt mivel a hideg italok (és a forrók) is kerülendők, fogyasztás előtt meg kéne langyosítani, úgy viszont már eléggé nagy kihívás legyűrni. 

Íme 7 tipp a pohárba:

1. Gabonakávé
A pörkölt árpából, rozsból és cikóriából készült instant gabonakávé elfogadható helyettesítője a babkávénak. Gyomorfekély esetén a cukorral történő édesítést is minimalizálni kell, mert a finomított cukrot nehezebben emészti meg szervezetünk, több gyomorsavat termel közben, ami pont káros, ha fekélye van valakinek. Szerencsére a gabonakávé enyhébb, mint a babkávé, "iható" édesítés nélkül is. Ami a pótkávé fehérítését illeti, a tej nem túl szerencsés gyomorfekély esetén, mert gyorsan kiürül a gyomorból, és fokozhatja a savelválasztást, ami a fájdalom kiújulásával járhat. Ez egyénfüggő, nem mindenkinél okoz gondot. Cukorbetegek olvassák el az instant kávéfehérítő összetevőit, mert szénhidrátot tartalmazhat.
Kiegészítés: a kávét lehet fehéríteni mandula-, rizs- vagy szójaitallal, de egyrészt ezeknek szintén van bizonyos szénhidrát-tartalmuk, amelyet a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük, másrészt eléggé drágák: a legolcsóbb 500 Ft literenként.

reflux gyomorfekély nyombélfekély gabonakávé rooibos méz Helicobacter pylori gyömbér kamilla körömvirág cickafark citromfű édeskömény orbáncfű káposztalé burgonyalé sárgarépa alma banán natúrjoghurt

2. Rooibos tea  
Ízesítés nélkül is kellemes ízű, egy csipetnyi is elegendő 1 liter vízhez. Akinek hőfokszabályzós vízforralója van, csak 80 Celsius-fokig melegítse a vizet, abban 3-5 percig áztassa a leveleket. A rooibos, más néven vörös tea egy dél-afrikai cserje levele. Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag. Görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Érdemes a natúr, szálas rooibos teát választani, amely nem tartalmaz hozzáadott aromát.

3. Mézes-gyömbéres meleg limonádé
Egyes weboldalak szerint a mézben lévő hangyasav irritálhatja a gyomornyálkahártyát. Mások viszont kifejezetten ajánlják a mézet, mert antibakteriális hatásának köszönhetően gátolja a fekélyt okozó Helicobacter pylori baktérium szaporodását. Ki kell tehát próbálni, hogy az ital okoz-e panaszt, vagy enyhülést hoz. Csakis minőségi mézet szabad vásárolni.
A gyömbérről szintén megoszlik a dietetikusok véleménye, már-már komikus, hogy az egyik szigorúan tiltja, a másik kifejezetten ajánlja gyomorfekély esetén. OFF: Jót nevetnénk ezen, ha nem a gyógyulásunk volna a tét, de így dermesztő látni, hogy a táplálkozási szakértők ennyire szélsőséges véleményen vannak rendkívül sok élelmiszerrel kapcsolatban a fekélydiétában.
A baktériumölő hatású gyömbér gingerol nevű illóolaja és más hatóanyagai egyes kutatások szerint enyhítik a fekélyes panaszokat. A friss gyömbért mosás után csak vékonyan szabad meghámozni, mert a héja alatt van a legtöbb hatóanyag. Reszeljünk egy kiskanálnyit (4 grammot) 1 liter 85 Celsius-fokos vízhez. Gyömbérből napi 6 grammnál többet nem szabad fogyasztani. A gyömbér fokozhatja a vérhígító gyógyszerek hatását, ezért aki ilyet szed, inkább válasszon más italt.
A limonádét hígra kell elkészíteni, nem a "normál" ízesítés a cél, hanem a fogyaszthatóság. Egy kiskanálnyi mézet csak akkor adjunk hozzá, ha már langyosra hűlt, hogy a méz értékes összetevői ne károsodjanak a hő hatására.

reflux gyomorfekély nyombélfekély gabonakávé rooibos méz Helicobacter pylori gyömbér kamilla körömvirág cickafark citromfű édeskömény orbáncfű káposztalé burgonyalé sárgarépa alma banán natúrjoghurt

4. Gyógyteák
Minden, ami gyulladáscsökkentő, hámosító, nyugtató hatású, mint a kamilla, körömvirág, cickafark, édeskömény, citromfű és orbáncfű. Utóbbi mérsékli a depresszió tüneteit is. A gyógyteák többsége ízesítés nélkül is elfogadható ízű, enyhén édeskés. Én 1 liter vízhez adok egy filtert vagy egy csapott kiskanálnyi füvet-virágot.

5. Almás-banános turmix
Egy meghámozott almát és egy banánt két deciliter langyos vízzel összeturmixolunk. Apránként fogyasszuk el, mert egyszerre megterhelő mennyiség lehet, márpedig a fekélyes gyomrot nem szabad "túlfeszíteni". Hozzá lehet adni pár csepp citromlét, hogy ne barnuljon be. A nagy pektintartalmú alma és a nyáktermelő banán afféle védőbevonatot képez a gyomor nyálkahártyáján. A gyomrot irritálhatja az alma héja, ezért kell lehámozni. Minél zöldebb a banán, annál több hatóanyag van benne.

6. KBS-lémix
A gyomorfekély kúrálására jó a nyers zöldséglékeverék, amely káposztából, (rózsa-) burgonyából és sárgarépából áll. A burgonya mucintartalma a gyomor és bél nyálkahártyáján bevonatot képez, így segíti a gyógyulást. (Vérző gyomorfekély esetén tilos!) A káposztában U-vitamin (S-methylmethionine) található, amely természetes fekélykezelő szer. A sárgarépa színét is adó béta-karotin fontos hámvédő és regeneráló hatású elővitamin (az A-vitaminé).
A KBS-lémixhez egy közepes méretű krumplit, 5 levél fejeskáposztát és egy kisebb sárgarépát felkockázva beleteszünk a robotgép táljába, hozzáöntünk 2 dl langyos vizet, és összeaprítjuk. Utána leszűrjük, kicsavarjuk a zöldségaprítékot. Kézi reszelővel is lehet dolgozni, de az elég intenzív munka. A lémixet étkezés előtt 20 perccel elkortyoljuk. Egy kicsit jobb az íze, mint amire készülünk, és cserébe állítólag 10 nap alatt meggyógyítja az enyhébb fekélyeket.
Egyes internetes források nem ajánlják a gyümölcscentrifuga használatát, állítólag abból nem minden értékes tápanyag képes kijutni. Bioboltokban kapható nyers káposztalé is, önmagában is fogyasztható.

7. Hígított joghurt
A hűtőből kivett natúrjoghurt kellemetlenül hideg az üres gyomornak, de duplájára hígítva kézmeleg vízzel már kellemes innivaló. Enyhíti a fekély okozta sajgó fájdalmat, a benne lévő élőflóra segíti a jótékony bélbaktériumok munkáját, és gátolja a H. pylori szaporodását. Az édesített joghurtok kevésbé hatékonyak.

További olvasnivalók a témában:
Édenkert.hu
Vital.hu
RD.hu

0 Tovább

Cipőpucolás banánhéjjal, bolhairtás teafilterrel?

Számolatlanul dobjuk a kukába a kávézaccot, használt teafiltereket és a déligyümölcsök héját, holott háztartásunkban egy sor problémára kínálnak gyerek-, háziállat és környezetbarát megoldást.


Kobi Levi cipőtervező eljátszott a slippery/slipper szópárral.
Érdemes megnézni a többi cipőjét is a honlapján. 

Banánhéj:
- A kálium- kalciumtartalmú héj remek növekedésserkentő a rózsának: tövenként egy banánhéjat aprítsunk föl, és tíz centiméter mélyen ássuk a talajba. A szobanövények is meghálálják, ha kéthavonta banánhéj-turmixszal megöntözzük a talajukat, ehhez egy rész banánhéjat mixeljünk össze három rész vízzel. (A túlérett banánt is beletehetjük a mixbe, de le is fagyaszthatjuk, és később remek kevert tepsis süti vagy muffin készülhet belőle. A fagyasztástól ráadásul intenzívebb lesz az íze.)
- Szemölcs eltávolításához bélyegnyi banánhéjat tapasszunk a szemölcsre és leukoplaszttal rögzítsük. Naponta egyszer-kétszer cseréljük, a banánhéj belső, fehér fele legyen a szemölcsön.
- A rovarcsípés okozta duzzanatot lelohasztja, ha a banánhéj belső felével átdörzsöljük.
- Használhatjuk bőrcipők ápolásához is, először simítsuk át a felületet a héjjal, aztán puha ruhával töröljük szárazra.
- A héj belső felére szórjunk durva szemcsés cukrot: ezzel dörzsöljük át a testünket. Kiválóan eltávolítja az elhalt hámsejteket, egyúttal táplál és hidratál. Utána zuhanyozzunk le, de tényleg gyorsan, hogy ne áztassuk ki a bőrünkből az imént bevitt tápanyagokat. Törülközést követően hidratálás ajánlott.

Kávézacc:
- Hagymapucolás után dörzsöljük át vele a kezünket, elveszi a szagot. Utána mossunk kezet szappannal.
- A zaccot finoman szórjuk ki a kerti földre, távol tartja a hangyákat és a csigákat. A kerítés töve mentén végig „zaccbarikádot” is szórhatunk, azt a szomszéd macskája sem fogja átlépni. Amennyiben a saját macskánk használja valamelyik szobanövényt vécének, annak tövébe is szórjunk pár kanál zaccot a probléma megszüntetésére.
- A konyhában tökéletes bio-súrolószer az edények megtisztításához. Utána töröljük ki a zaccot egy szalvétával, azt dobjuk a komposztra vagy a kukába, hogy ne menjen a lefolyóba.
- A savanyú talajt kedvelő növények (paradicsom, azálea, hortenzia, rododendron, erika) számára jó talajjavítónak.
- Egy pohárnyi kiszárított zacc jó hűtőszagtalanító szer.
- Biofesték: tetszés szerinti mennyiséget tegyünk forró vízhez, és festhetünk vele beszürkült pólót, zoknit, húsvétkor tojást, sőt, leszűrés után barna hajúak színező hajöblítőként is használhatják.
- Sötét szőrű kutyánk bundája is ragyogni fog a leszűrt zaccos-vizes öblítéstől, ráadásul a bolhákat is bio-módon elűzzük vele.
- Egy evőkanálnyi száraz zacc egy papírzsebkendőbe csomagolva jó cipőszagtalanító.
- Arcradírnak egy evőkanálnyi száraz zaccot egy evőkanálnyi mézzel összekeverünk, és alulról fölfelé körkörös mozdulatokkal finoman végigdörzsöljük vele az arcunkat. A masszát papírzsebkendővel letöröljük, utána meleg vízzel megmossuk az arcunkat.
- A zacc remek narancsbőr ellen, erről korábban írtam itt.

Használt teafilter:
- A zöld tea szintén alkalmas hagymapucolás után a kézre, utána mossunk kezet szappannal. A vágódeszkát is szagtalaníthatjuk, ha átdörzsöljük egy kis nedves teafűvel.
- A fekete tea tannintartalmánál fogva ideális faápolószer: 6-12 filtert főzzünk fel öt liter vízben. Hagyjuk kihűlni, és használjuk úgy, mint a szokásos felmosószeres vizet. Bútorápoláshoz (kivéve politúr) egy liter vízben főzzünk fel 1-3 filtert, hagyjuk kihűlni, és ebbe mártsuk azt a rongyot, amit alaposan kicsavarva töröljük át a bútort. Enyhén színez, ezért inkább sötétebb fához alkalmas.
- Zsíros-leégett edény vagy tepsi áztatásához 1-2 fekete teafiltert tegyünk a meleg vízhez, reggelre feloldja a kulimászt.
- Két-három zöldtea-filtert tegyünk egy lavór meleg vízbe: antibakteriális hatású lábáztatót készíthetünk pedikűr előtt.
- A hűtőben tartott zöldtea-filtert reggel használhatjuk pár perces pakolásnak a táskás, duzzadt szem kezelésére.
- A kinyomkodott, de nem száraz feketetea-filter jó a sötét bőrcipők pucolásához és ápolásához, megakadályozza a bőr repedezését.
- Bármilyen kiszárított teafüvet hintsünk a macskaalom tetejére, enyhíti a szagát.

 Citrusok:
- A zsíros konyhai szennyeződésekre hintsünk sót vagy sütőport, majd egy kicsavart citromgerezdet vagy fél citromot használjunk dörzsinek – a végeredmény tökéletes csillogás lesz.
- A kávé vagy tea okozta elszíneződést eltávolíthatjuk a poharakból és bögrékből, ha a turmixban durvára törünk jégkockákat, citromgerezdeket és egy-két kiskanál sót, majd ezt a keveréket amúgy „koktélosan” körberázzuk a pohárban.
- A kicsavart citrom-, grapefruit- vagy narancsfél remek arcfrissítő. Körkörös finom mozdulatokkal simítsuk át az arcunkat vele, felfrissíti a bőrt. A szem környékét ki kell hagyni, és utána öblítsük le az arcunkat langyos vízzel.
- A vízforralóból eltávolítja a vízkövet, ha egy fél citromot egy liter vízzel felforralunk, és éjszakára állni hagyjuk az edényben. Utána néhányszor öblítsük ki, sokkal egészségesebb megoldás, mint a vegyszerek.

0 Tovább

Ökoritmus

blogavatar

Szó esik egyszerű, követhető és jópofa zöld ötletekről, városi környezettudatosságról és még számtalan érdekességről a Természet világából.

Címkefelhő

ablakfólia (1),akupresszúra (1),akupunktúra (1),alkörmös (1),allergia (3),alma (1),almaecet (1),aloe vera (1),antibakteriális (1),aranyvessző (1),bambusz (1),banán (1),Bernoulli-hatás (1),bevásárlás (1),biokozmetikum (1),biológiai víztisztítás (1),biotakarítás; cipőpucolás; bolhairtás; bútorápolás; testradír; banánhéj; teafilter; kávézacc; citromhéj (1),borostyán (1),burgonyalé (1),buszmegálló (1),bőrfeszesítés; arcpakolás; méz; joghurt; teljes kiőrlésű liszt; tej; tojássárga; almaecet; antioxidáns; C-vitamin; aszkorbinsav (1),cickafark (1),cickafarktea (1),citromfű (2),csalán (1),cukiság; összpontosítás fejlesztése; lajhárbébi (1),diólevéltea (1),dohányzásról való leszokás (1),ecet (1),ecet; antibakteriális lemosás; Staphylococcus aureus; Campylobacter; Eccherichia coli; Listeria (1),ellenpólus térkép (1),energiatakarékosság (1),eper (1),eper termesztés erkélyen (1),fehér tető (1),Fibonacci (1),folyékony trágya házilag (1),fülgyertya (1),fürdőtó (1),fűszernövények termesztése erkélyen (1),fűtés energiatakarékosság hőszigetelés (1),gabonakávé (1),globális felmelegedés (1),grillsziget (1),gyermekláncfű (1),gyomirtás (1),gyomorfekély (1),gyömbér (1),gyöngyvirág (2),hagyma (1),hangya (1),Helicobacter pylori (1),helikopter (1),higiénia (1),háztartás (1),hőpajzs (1),hűtés (1),hűtés légkondicionálás nélkül (1),időjárás (1),időjós kő (1),illóolaj (2),impulzusvásárlás (1),influenza (1),invazív növények (2),izzócsere (1),jegelés (1),Johns Weather Forecasting Stone (1),kamilla (1),kamillatea (1),kert (1),kerti tó (1),komposzt (3),komposztálás (1),kullancs (1),kutya (1),kánikula (1),káposztalé (1),kártékony kerti rovarok (1),környezettudatosság (1),körömvirág (2),kúszónövény (1),lakáshűtés (1),levéltetű (1),leégés (1),lábfürdő (1),majoranna (1),masszázs (1),megelőzés (1),mennyezeti ventilátor (1),mentol (1),meszes talaj (1),meteorológia (2),mogyoróbokor (1),munkahely (1),máj méregtelenítése (1),málna (1),mérföld kilométer átváltás (1),méz (1),napozás (1),naptej házilag (1),napvitorla (1),narancsbőr (1),NASA (1),natúrjoghurt (1),nefelejcs (1),nikotinfüggőség csökkentése (1),NPK-arány (1),nyombélfekély (1),nyári konyha (1),nyári középhőmérséklet (1),népzene (1),olívaolaj (1),orbáncfű (1),organikus gyep (1),orrdugulás (1),orrmosó (1),pH-érték (1),páfrány (2),párologtatás (1),pázsit (1),rajzfilmfigura rizsből (1),redőny (1),reflux (1),RICE (1),ricinusolaj (1),rizsformázás (1),rooibos (1),rovarriasztó (1),rozmaringolaj (1),rózsa (1),Salt Institute (1),savanyú talaj (1),sebességkorlátozás (1),spaletta (1),stresszoldás (3),szappan (1),szarvas (1),szederfa (1),szódabikarbóna (1),szójaolaj (1),sárgarépa (1),sásliliom (2),(1),takarítás (1),teafaolaj (1),trombitavirág (1),trágyázás (1),tuja (1),tájjellegű zöldségek és gyümölcsök (1),tápoldatozás (1),távmunka (1),térkép (1),túlöntözés (1),UV-sugárzás (1),vazelin (1),ventilátor (1),virágföld (1),vízhólyag (1),zsalugáter (1),zselatin pakolás (1),zsurlófűtea (1),zöld konyha (1),zöld tea (2),ágyások kialakítása (1),állatmentés (1),árnyékolás (1),édeskömény (1),éjszakai térdfájás (1),étel gyereknek (1),ételallergia (1),ételkilométer (1),ételművészet (1),óraátállítás inzulin cukorbeteg (1),öntözés (1),újrahasznosítás (1),úszómedence vegyszer nélkül (1),ültetés esőcsatornába (1),őshonos zöldségek és gyümölcsök (1)