Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Sokat vakarózik a kutya, talán húsallergiás?

Akárcsak az ember esetében, a kutyánál is bármely életkorban előjöhet valamelyik allergia. Ezek 10 százaléka ételallergia: azoknál a kutyáknál kicsit gyakoribb, akik kölyökkorukban antibiotikum-kúrán estek át. 

Susan Wynn az amerikai holisztikus állatorvosok szövetségének korábbi elnöke, vele készült interjú a WebMD nevű orvosi szakportálon, ebből gyűjtöttem ki a tudnivalókat.

kutya allergia

Sokféle jele lehet az ételallergiának, például krónikus fülgyulladás, emésztőszervi problémák (hasmenés, gázképződés). Gyanakodni kell, ha a kutya sokat vakarózik, a fogával csipegeti, harapdálja magát (pedig nem bolhás), kipirosodik a bőre, gyakran köhög, tüsszent, zihál, nyalogatja a lábát, illetve ha "szánkázik": ekkor ülő helyzetben a két mellső lábával húzza magát előre, miközben a fenekét a padlóhoz dörgöli. Önmagában a szánkázás a feszülő bűzmirigy jele is lehet, érdemes állatorvossal megnézetni.

Az ételallergia genetikai eredetű, és leggyakrabban a marhahús, tejtermék, búza, ritkábban a tojás, csirke, bárány, szója, sertés, nyúl és hal durrantja be. A kutyák általában egyszerre többféle ételre allergiásak, mondta Wynn. Az ételallergia valamely külső, például környezeti tényező hatására bármikor jelentkezhet, még olyan ételek, tápok esetében is, amelyeket korábban akár évekig panaszmentesen fogyasztott a kutya. 

A retrieverek, német juhászok, tacskók, cocker spánielek és westie-k gyakrabban szenvednek tőle, mint más fajták. De ez az átlag, más fajtáknál is kialakulhat, illetve keverék kutyáknál bármi bejöhet.

Nagy kérdés, hogyan állapítsuk meg, hogy vajon tényleg ételallergiás a kutya, vagy valami más probléma van a tünetek hátterében. A fül belsejéből vett mintából az állatorvos meg tudja mondani, vajon ételallergia vagy más okozza-e a fülgyulladást. Ugyanígy a környezeti eredetű bőrallergiát is bőrteszttel igazolja vagy kizárja. 

Az ételallergia tisztázásához a kutya étrendjén kell változtatni, és figyelni a viselkedését. Wynn azt javasolja, hogy legalább egy hétre függesszük fel az eddigi étrendet, és kizárólag olyan tápot adjunk a kutyának, amely más, korábban még nem fogyasztott húsfélét tartalmaz: kengurut, jakot, krokodilt, rénszarvast (hát igen, ezt ne mondjuk meg a gyereknek). Lehet próbálkozni a struccal is.

Nekünk szerencsénk van, mert nyílt egy kimérős kutyakaja bolt a közelünkben, ahol hihetetlenül sokféle táp elérhető. De a neten is lehet rendelni állati tápokat. Az egzotikus hús alapú tápok kilós ára 1600-2500 forint között mozog. 

Amint a kutya stabilan tünetmentessé válik (egy-két hét), elő kell venni a korábbi tápot, amiről azt gyanítjuk, hogy allergiát okozhat, és újra azzal kell etetni. Ha visszatér a vakarózás, hasmenés és egyéb tünet, máris tudjuk, mi okozza.

Figyelem: az új ételre is allergiás lehet a kutya, tehát elsőre kis mennyiséget vásároljunk, és váltsunk másra, ha nem enyhülnek a panaszok. Aki számára nem elérhető egzotikus táp, annak diétás házikosztot kell kitalálnia a kutya számára, a fenti allergén ételféleségeket egyenként kihagyva, illetve később hozzátéve.

Fontos kiegészítés, hogy a napi táphoz kapszulás vagy folyékony probiotikumot is adjunk, és/vagy élőflórás joghurtot, amennyiben azt szereti a kutyánk. Nagyon lényeges, hogy egyik se tartalmazzon cukrot, ne terheljük a kutya emésztőrendszerét is ezzel.

Én vettem olyan kölyökkutyatápot, amiben FOS és MOS van (nem röhögünk). A FOS a frukto-oligoszacharidok rövidítése: ezek a rostok regenerálják a bélsejteket, segítik a bélben a jótékony baktériumok szaporodását, amelynek köszönhetően enyhül a hasmenés, javul az emésztés és a tápanyagok felszívódása.

A MOS a mannán-oligoszacharidok rövidítése: ezek a rostok megakadályozzák a bélben lévő káros baktériumok felszaporodását, fokozzák az immunrendszer hatékonyságát. Most ez lesz az étrend, és figyelem a jeleket. A hipermarketben a kétkilós zsák 1590 Ft volt, ez a mennyiség Mancikának bő két hétig elég.

0 Tovább

Mit ne ültess a kerítés mellé? 

Csak ha össze akarsz veszni a szomszéddal...

Az egyre erősödő napsütés mindenkit arra sarkall, hogy kezdjen gondolkodni a közelgő tavasz egyik fontos kerti munkájáról, az ültetésről.

Sorházban lakunk, északi szomszédunk előszeretettel ültetget mindenfélét a kertjébe. A kulcsszó ez esetben az "északi", ugyanis a növények a napsütés, azaz dél felé szeretnek fordulni és terjeszkedni. Vagyis nagyon sok növény, amit a szomszéd a kerítés mellé ültet, át akar jönni hozzánk. És át is jön, még a beton kerítéslábazat alatt is.

Ilyen a trombitavirág, a málna, a borostyán, a gyöngyvirág, a sásliliom (amit sokan tűzliliomnak hisznek) vagy a divatos bambusz. A málna képes kitúrni a rózsát is, hiába mondja a szomszéd, hogy milyen finom a termése, akkor is 2 hét öröm, 50 hét bosszúság. A trombitavirág a föld alatt alattomosan terjeszkedik, akárcsak a gyöngyvirág: itt kiirtod, ott előjön. A bambuszt sem véletlenül nevezik elegáns agresszornak, a megfékezéséhez az egész kertet fel kell ásni.

Ami a nagyobb évelőket illeti, szerintem bunkóság olyan fát ültetni, ami a termésével átszemetel a szomszédba, mint például a szederfa vagy a tuja. Tujának nevezik a keleti életfát (Platycladus orientalis), és a közönséges tuját is (Thuja occidentalis). Ezekhez, azaz a cipusokkal egy családba tartozik a boróka is (Juniperus communis). Senki nem öntözi őket olyan intenzíven, mint kellene, elképesztő mennyiségű száraz levél, aztán meg termés potyog le róluk. Ráadásul allergének is. 

invazív növények allergia málna tuja borostyán sásliliom bambusz gyöngyvirág trombitavirág szederfa páfrány aranyvessző mogyoróbokor

Forrás: Lelkititkaink.hu

Ha már allergiánál tartunk: ha jó viszonyt akarsz a szomszéddal, ne ültess allergén növényt se a kertedbe. Így például páfrányt, aranyvesszőt vagy mogyoróbokrot. A páfrány a levelek hátoldalán lévő tokokból ontja a spórákat, a többit pedig nem kell bemutatni a szénanáthásoknak.

Aki szép zöld gyepet szeretne a kertjébe, készüljön arra, hogy minimum 8-10 naponta füvet is kell nyírnia. Az előre összeállított pázsitmagkeverékben ugyanis mindig van valamennyi angolperje: ez viszont fokozottan allergén hatású.
 

0 Tovább

Biotrükkök allergiás orrdugulás ellen

Ha már unod, hogy éjszaka állandóan felébredsz, mert eldugult az orrod, csavarja a tüsszentés, és a végén még vérzik is az erőltetett fújástól, elmész a patikába, és kínodban veszel valami orrsprayt. Ezzel több baj is van:

  1. nem biztos, hogy muszáj azonnal gyógyszert választanod,
  2. az allergiaszezon hónapokig tart, de orrcseppet legfeljebb 2-3 hétig szabad használni, mert nem tesz jót az orrnyálkahártyának (a patikus is mondta),
  3. drága.

Az alábbi megoldásokat váltogatva érdemes alkalmazni, de hosszú távon is mindegyik hatékony, nem jár kellemetlen mellékhatásokkal, és gyerekeknél is biztonsággal alkalmazható.

gyomok

Éjjelre:

- Hagyományos szőr vagy sörte hajkefével lefekvés előtt alaposan keféld át a hajadat, hogy ne kerülhessen át arról a rengeteg por- és pollenszemcse a párnára, ahonnan alvás közben belélegzed. Szokták mondani, hogy az allergiások minden este mossanak hajat, de ez általában kivitelezhetetlen.
- Legalább kétnaponta húzz friss párnahuzatot.
- A párna mellett a matrac két oldalára cseppents egy-egy csepp illóolajat. Nem kell több, mert az már izgatja az orrnyálkahártyát. A nyugtató hatásúak közül válassz: kamillát, levendulát vagy citromfüvet. Nekem ez utóbbi jött be. Az illatokat nem szerencsés keverni, ágyhúzástól-ágyhúzásig használj egyfélét.
- Lefekvéskor a patikában kapható tengervizes orrsprayből egy-két puff jó az orrjáratok kitisztítására, éjszaka is kíméletes segítség, ha esetleg fölébrednél.

Nappalra:

- Nem vagyok barátja a rágógumizásnak, mert megbolondítja a gyomorsavtermelést – azt hiszi a gyomrunk, hogy a szánkban valami rettentő nehezen megemészthető étel van, azért csócsáljuk már régóta, ezért extra mennyiségű gyomorsavat kezd termelni. Ez egyenes út a refluxhoz és a fekélyhez. DE: orrdugulás ellen hatásos lehet a néhány percig tartó rágózás, akárcsak a mentolos cukorka.
- Ha nem szereted a rágógumit, vagy olyan helyen dolgozol, ahol nem alkalmazható, menj ki a mosdóba, és öblögess mentolos szájvízzel! Azonnali duguláselhárítás, bármikor beválik.
- Két-háromhetente végezz fülgyertyázást, tisztítja az arcüreget.
- Napközben és lefekvés előtt használj orrmosó kancsót.
- Ha kerékpárral vagy robogóval közlekedsz, viselj szénszűrős arcmaszkot!
- Kerti munkához is vegyél föl legalább egy gyógyszertári arcmaszkot (kb 50 Ft), hogy ne lélegezd be a port. Arra azért ügyelj, hogy a Napnak háttal dolgozz, máskülönben úgy fogsz kinézni, mint Homer Simpson negatívban.
- Akupresszúra: a két mutatóujjad hegyével legalább egy percig folyamatosan nyomd jobb- és baloldalon az orrcimpák melletti-fölötti kis mélyedést, ezzel élénkíted az itt található dugulásoldó akupunktúrás pontokat. Két ujjadat az orrod mellett függőlegesen mozgatva erősen masszírozhatod is az orrod két oldalát, hasonlóan jótékony hatású. Ezt napközben többször is érdemes végezni. A bal kezed mutató- és hüvelykujja közötti részt is gyakran masszírozd, itt fut le a tüdő meridián vonal. Egyébként a tüdő meridián hajnali 3-5 óra között aktív, ezért ébredhetsz föl éjszakánként, ha valami akadályozza a légzést. (Az ismeretekért köszönet dr. Wang Lifennek.)

0 Tovább

Ökoritmus

blogavatar

Szó esik egyszerű, követhető és jópofa zöld ötletekről, városi környezettudatosságról és még számtalan érdekességről a Természet világából.

Címkefelhő

ablakfólia (1),akupresszúra (1),akupunktúra (1),alkörmös (1),allergia (3),alma (1),almaecet (1),aloe vera (1),antibakteriális (1),aranyvessző (1),bambusz (1),banán (1),Bernoulli-hatás (1),bevásárlás (1),biokozmetikum (1),biológiai víztisztítás (1),biotakarítás; cipőpucolás; bolhairtás; bútorápolás; testradír; banánhéj; teafilter; kávézacc; citromhéj (1),borostyán (1),burgonyalé (1),buszmegálló (1),bőrfeszesítés; arcpakolás; méz; joghurt; teljes kiőrlésű liszt; tej; tojássárga; almaecet; antioxidáns; C-vitamin; aszkorbinsav (1),cickafark (1),cickafarktea (1),citromfű (2),csalán (1),cukiság; összpontosítás fejlesztése; lajhárbébi (1),diólevéltea (1),dohányzásról való leszokás (1),ecet (1),ecet; antibakteriális lemosás; Staphylococcus aureus; Campylobacter; Eccherichia coli; Listeria (1),ellenpólus térkép (1),energiatakarékosság (1),eper (1),eper termesztés erkélyen (1),fehér tető (1),Fibonacci (1),folyékony trágya házilag (1),fülgyertya (1),fürdőtó (1),fűszernövények termesztése erkélyen (1),fűtés energiatakarékosság hőszigetelés (1),gabonakávé (1),globális felmelegedés (1),grillsziget (1),gyermekláncfű (1),gyomirtás (1),gyomorfekély (1),gyömbér (1),gyöngyvirág (2),hagyma (1),hangya (1),Helicobacter pylori (1),helikopter (1),higiénia (1),háztartás (1),hőpajzs (1),hűtés (1),hűtés légkondicionálás nélkül (1),időjárás (1),időjós kő (1),illóolaj (2),impulzusvásárlás (1),influenza (1),invazív növények (2),izzócsere (1),jegelés (1),Johns Weather Forecasting Stone (1),kamilla (1),kamillatea (1),kert (1),kerti tó (1),komposzt (3),komposztálás (1),kullancs (1),kutya (1),kánikula (1),káposztalé (1),kártékony kerti rovarok (1),környezettudatosság (1),körömvirág (2),kúszónövény (1),lakáshűtés (1),levéltetű (1),leégés (1),lábfürdő (1),majoranna (1),masszázs (1),megelőzés (1),mennyezeti ventilátor (1),mentol (1),meszes talaj (1),meteorológia (2),mogyoróbokor (1),munkahely (1),máj méregtelenítése (1),málna (1),mérföld kilométer átváltás (1),méz (1),napozás (1),naptej házilag (1),napvitorla (1),narancsbőr (1),NASA (1),natúrjoghurt (1),nefelejcs (1),nikotinfüggőség csökkentése (1),NPK-arány (1),nyombélfekély (1),nyári konyha (1),nyári középhőmérséklet (1),népzene (1),olívaolaj (1),orbáncfű (1),organikus gyep (1),orrdugulás (1),orrmosó (1),pH-érték (1),páfrány (2),párologtatás (1),pázsit (1),rajzfilmfigura rizsből (1),redőny (1),reflux (1),RICE (1),ricinusolaj (1),rizsformázás (1),rooibos (1),rovarriasztó (1),rozmaringolaj (1),rózsa (1),Salt Institute (1),savanyú talaj (1),sebességkorlátozás (1),spaletta (1),stresszoldás (3),szappan (1),szarvas (1),szederfa (1),szódabikarbóna (1),szójaolaj (1),sárgarépa (1),sásliliom (2),(1),takarítás (1),teafaolaj (1),trombitavirág (1),trágyázás (1),tuja (1),tájjellegű zöldségek és gyümölcsök (1),tápoldatozás (1),távmunka (1),térkép (1),túlöntözés (1),UV-sugárzás (1),vazelin (1),ventilátor (1),virágföld (1),vízhólyag (1),zsalugáter (1),zselatin pakolás (1),zsurlófűtea (1),zöld konyha (1),zöld tea (2),ágyások kialakítása (1),állatmentés (1),árnyékolás (1),édeskömény (1),éjszakai térdfájás (1),étel gyereknek (1),ételallergia (1),ételkilométer (1),ételművészet (1),óraátállítás inzulin cukorbeteg (1),öntözés (1),újrahasznosítás (1),úszómedence vegyszer nélkül (1),ültetés esőcsatornába (1),őshonos zöldségek és gyümölcsök (1)